Kavramlara Yüklediğimiz Anlamlar - MELEK HASKIRIŞ UĞURLU25 Nisan 2011, Pazartesi Saat:16:57

Kavramlara yüklediğimiz anlamlar bizim dünyayı algılamadaki referanslarımızdır. Aynı dili konuşabilmek için aynı kavramlara aynı anlamları yüklemiş olma zorunluluğumuz vardır. Özellikle Türk Milliyetçileri aynı dili konuşarak aynı hedefe doğru yürümeyi amaçlamış bir mensubiyete sahip olduklarından bu ilke onlar için olmazsa olmazlardandır. Kültür kavramı da bu ilkeye göre anlaşılmalıdır. Mümtaz Turhan kültürü şöyle tarif etmektedir;”Kültür bir cemiyetin sahip olduğu maddi ve manevi kıymetlerden teşekkül eden öyle bir bütündür ki. Cemiyet içinde mevcut her çeşit bilgiyi, alakaları, itiyatları, kıymet ölçüleri, umumi tavır, görüş ve zihniyet ile her türlü davranış şekillerini içerisine alır”

Detayı göster

Kadın Hareketi Derneği ile Söyleşi06 Ocak 2011, Perşembe Saat:16:40
Kadın Hareketi Derneği ile Söyleşi

Kadın Hareketi Derneği ile Söyleşi

Hedefimiz hızlı gitmek ve Türkiye’nin gündemine damgayı vurmak. Kadın Hareketi Derneği olarak istiyoruz ki; kadınlara ulaşalım ve sesimizi duyuralım. Vatanını, milletini seven; bu vatan için yüreği çarpan bütün herkese. Ben eminim ki; bütün kadınların yüreği aynı şekilde çarpıyor. Her kadının yapısında milliyetçilik var. Vatan, millet sevgisi var. Onlara ulaşmayı hedefliyoruz. 

Detayı göster

Feminizm ve Kadın Hareketi 03 Ocak 2011, Pazartesi Saat:16:34

Avrupa’da yoğunlaşan bu hareketlerden etkilenen Türkiye’de 1923’te, programında kadınların milletvekili, hatta asker olması talepleri yer alan terakkiperver kadınlar partisi kuruldu. Ancak uzun ömürlü olamayan bu girişimin ardından Türk kadınlar birliği kurulur.

Detayı göster

DNA, GDO ve Nesillerin Geleceği 03 Ocak 2011, Pazartesi Saat:16:30

Bir biyolojik türün ilelebet devam etmesi için o türün genetik bilgisinin kararlı bir yapıda tutulması ve aynı zamanda çok az bir hata ile gelecek nesle sunulması gerekmektedir. Genetik bilginin depolanması ve doğru sunulması türden türe değişir ve sonraki nesiller boyunca o neslin devamlılığını sağlar. İşte bu bilginin depolandığı kimyasal yapının adı deoksiribonükleik asit (DNA) olan polimer bileşiktir.

Detayı göster

Akrebin Kıskacında Kadın 03 Ocak 2011, Pazartesi Saat:16:27

Ülke nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan kadın, günümüzün en önemli siyasal etmenlerin başında yer almaktadır. Türkiye’nin siyasal yelpazesini incelersek, kadınların oylarının dağılımı, partilerin oy dağılımında etkin bir şekilde kendini göstermektedir. Yani kadın oyları sıralamayı, belirleyici durumdadır.

Detayı göster

1
2
3
>

 

e-posta listesi

Başarılı KadınlarımızBasında Derneğimiz

Kadın ve eğitim

Kadın ve SanatKadın ve İş HayatıKadın ve aile sağlığı

doktorunuza danışınKADIN HAKLARI ve hukukkadın istatikleri
kahve molası

Kadın Hareketi Derneği © 2016. Tüm Hakları Saklıdır.
Adres: Cevizlidere Mh. 11.cad. No: 5/19 Balgat/Ankara - Türkiye
Tel: +90 312 4737630 - Faks: +90 312 4737640
Sisteme Giriş