KADIN HAREKETİ DERNEĞİ

“8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” BASIN BİLDİRGESİ

KADIN HAREKETİ DERNEĞİ “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” BASIN BİLDİRGESİ

“Satı kadın “ Türk tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biridir. Çünkü yaşadığı dönemde hem kadın hem d e muhtar olarak Atanın karşısına çıkma cesareti göstermiştir. Bu aslında Türk kadının ne kadar güçlü ve becerikli olduğunun da ispatıdır. Türk milletinin küllerinden doğmasına sebep olan 19 mayısı doğum günü kabul eden örnek bir Türk kadını dır.

Satı kadın çorak iklimin kavurduğu yüzünde Türk kadının en bariz ifadelerini taşıyan, Ana idi. Böğrüne sıkıştırdığı kundağı biraz daha bastırdıktan sonra, sağ elindeki ayran bardağını ataya uzattı, bekledi. Ata, ayranı kana kana içmiş ve biran durakladıktan sonra ona:

- Senin kocan kim? diye sormuştu

Köylü kadın,yüzü tunçlaşmış, elleri nasırlı bir Türk Anası Ankara'nın kendine has şivesi ile kocasının Sakarya harbinde boğazından yaralanmış bir cengaver olduğunu söyledi. Ata bir soru daha sordu:

Ne zaman doğdun?

-1919'da Atatürk Samsun'a çıktığı zaman doğdum.

-Peki kadınların da erkekler gibi çalışıp çeşitli mevkilere yükselmesi konusunda ne düşünüyorsun?

-Şüphesiz doğrudur. Ve kadınlarımız Cumhuriyet’in mefkuresi altında bunu başarmak azmine sahiptir. Biz kadınlar hedefe yürüyecek ve Cumhuriyet meşalesini her alanda taşıyacağız Paşam.

Mustafa Kemal bu cevaptan son derece memnun olmuştu. Bu konuşma onu bir hayli düşündürdü. Ayrılırken yaverine kadının ismini ve adresini not ettirdi.

Tam 6 çocuklu bu Anadolu kadını 1890 doğumluydu. Kazan köyünün muhtarıydı. Türkiye’deki ilk kadın muhtardı.

Satı Kadın niçin milletvekili seçildiğini bilmiyordu. Ama Mustafa Kemal onu neden seçtiğini bilecekti. Çünkü kurduğu Cumhuriyet’in temelinde bu ülkenin kadınlarının da olması gerektiğini biliyordu. Seçmek ve seçilmek onların da haklarıydı. 1923’te İzmir’de yaptığı konuşmasında diyordu ki: “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir.”

8 mart ise tüm dünya kadınların güçlü olmak adına mücadele ettikleri ve bu mücadele sonucunda bu günkü konuma geldikleri bir gündür. Her ne kadar yapılanlar tam anlamı ile amacına ulaşmamış yani istediği bütün hakları elde edememiş olsa da kadınlar adına anlamlı bir gündür.

Biz Kadın Hareketi Derneği olarak bu gün tüm Türkiye´ye gücünü ve azmini ispatlayan Satı kadına saygı gereği olarak ve her Türk kadının bir satı kadın olduğunu söylemek üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Biz satı kadını türk kadınına önder olması konusunda öylesine önemsedik ki Dünya kadınlar gününü onun manevi huzurunda kutlamayı, yapılacak diğer bütün kutlamalardan daha özel ve anlamlı bulduğumuz için buradayız. Çünkü dernek olarak Satı kadının bize öğrettiklerini kendimize düstur edinerek yol almaktayız. Satı kadınların çoğalmasının kadınımızın geleceği açısından önemli olduğunun altını çizerek kadın eli değerse her konuda iyi şeyler olacağını biliyor ve kadınlara 8 mart günü vesilesiyle yol verilmesi gerektiğini söylüyoruz

Emek Olur, İş Olur

Ekmek Olur, Aş Olur

Yuvalar Huzur Bulur

Kadın Eli Değerse

           

Sevgiler Sevdaya Dönüşür

Hoşgörü, Şevkat Gelişir

Aile Mutluluk Bölüşür

Kadın Eli Değerse

 

Terör Biter, Şiddet Kalkar

Sevgi Çoğalır, Merhamet Artar

Sokakta Kalmaz Çocuklar

Kadın Eli Değerse

 

Evler Yuva, Bireyler Aile Olur

Kadın Eli Değerse

Sevda Olur, Yar Olur

Yüreginde Yer Verirse

Prof. Dr. Elif LOĞOĞLU

Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı


 

e-posta listesi

Başarılı KadınlarımızBasında Derneğimiz

Kadın ve eğitim

Kadın ve SanatKadın ve İş HayatıKadın ve aile sağlığı

doktorunuza danışınKADIN HAKLARI ve hukukkadın istatikleri
kahve molası

Kadın Hareketi Derneği © 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Adres: Cevizlidere Mh. 11.cad. No: 5/19 Balgat/Ankara - Türkiye
Tel: +90 312 4737630 - Faks: +90 312 4737640
Sisteme Giriş